Season:

2019 NJCAA DIII Women's Outdoor Track & Field All-America Teams

All-America honors are presented to the top two finishers in each event at the NJCAA DIII Women's Outdoor Track & Field Championship
1st Place = First Team  //  2nd Place = Second Team  //  3rd Place = Honorable Mention   

FIRST TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
  200m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
  400m Nyeira Gordon Kingsborough (NY) So.
  800m Tyesha James Kingsborough (NY) So.
  1500m Rachael Temple Harper (IL) So.
  3000m SC Mercedes Planavsky Hudson Valley (NY) So.
  5000m Rachael Temple Harper (IL) So.
  10000m Taylor Kreiss Harper (IL) So.
  100mH Nyeira Gordon Kingsborough (NY) So.
  400mH Chisom Chinedu Union County (NJ) So.

 

FIRST TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Nwaneka Chinedu Union County (NJ) So.
  Long Jump Taneira Bowman Delaware County (PA) Fr.
  Triple Jump Taneira Bowman Delaware County (PA) Fr.
  Pole Vault Nikianne Otto Suffolk County (NY) Fr.
  Discus Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Hammer Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Javelin Maddie Bobinski Harper (IL) So.
  Shot Put Elisia Lancaster Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Heptathlon Allison Bryan Bergen County (NJ) So.

 

FIRST TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
    Nyeira Gordon   So.
    Wallatta Ifill   Fr.
    Tyesha James   So.
  4x400m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
    Tyesha James   So.
    Wallatta Ifill   Fr.
    Nyeira Gordon   So.
  4x800m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So. 
    Wallatta Ifill   Fr.
    Nyeira Gordon   So.
    Tyesha James   So.

 


 

SECOND TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
  200m Nyeira Gordon Kingsborough (NY) So.
  400m Tyesha James Kingsborough (NY) So.
  800m Roxanne Temple Harper (IL) Fr.
  1500m Mercedes Planavsky Hudson Valley (NY) So.
  3000m SC Allaura Dashnaw Suffolk County (NY) Fr.
  5000m Taylor Kreiss Harper (IL) So.
  10000m Mercedes Planavsky Hudson Valley (NY) So.
  100mH Chisom Chinedu Union County (NJ) So.
  400mH Nyeira Gordon Kingsborough (NY) So.

 

SECOND TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Julia Stanger Suffolk County (NY) Fr.
  Long Jump Nigeria Jones Suffolk County (NY) Fr.
  Triple Jump Nigeria Jones Suffolk County (NY) Fr.
  Pole Vault Katy Pacheco Middlesex County (NJ) So.
  Discus Yuri Hernandez Springfield Tech (MA) So.
  Hammer Emily Hilt Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Javelin Elizabeth Vargas Bergen County (NJ) So.
  Shot Put Emily Hilt Rowan-Gloucester (NJ) So.
  Heptathlon Melina Waag Finger Lakes (NY) Fr.

 

SECOND TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Armanie Abreu Suffolk County (NY) So.
    Nikianne Otto   Fr.
    Michelle Masi   So.
    Malaika Pierre-Louis   Fr.
  4x400m Selene Negron Suffolk County (NY) So.
    Michelle Masi   So.
    Julianna Faustin   Fr.
    Malaika Pierre-Louis   Fr.
  4x800m Roxanne Temple Harper (IL) Fr.
    Jessi Gessner   So.
    Wilma Rishko   Fr.
    Rachael Temple   So.

 


 

HONORABLE MENTION TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Armanie Abreu Suffolk County (NY) So.
  200m Taneira Bowman Delaware County (PA) Fr.
  400m Jeanne-Marie Johnson Kingsborough (NY) So.
  800m Julianna Faustin Suffolk County (NY) Fr.
  1500m Brianna Spencer Sandhills (NC) Fr.
  3000m SC Alyssa Fario Camden County (NJ) Fr.
  5000m Lyndsay Boyd Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  10000m Alyssa Fario Camden County (NJ) Fr.
  100mH Melinda Waag Finger Lakes (NY) Fr.
  400mH Grace Carey Harper (IL) So.

 

HONORABLE MENTION FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Rayannia Robinson Rowan-Gloucester (NJ) Fr.
  Long Jump Jenna Vairo Sullivan County (NY) Fr.
  Triple Jump Katy Pacheco Middlesex County (NJ) So.
  Pole Vault Jodi Cochrane Suffolk County (NY) Fr.
    Wilma Rishko Harper (IL) Fr.
  Discus Maddie Bobinski Harper (IL) So.
  Hammer Maddie Bobinski Harper (IL) So.
  Javelin Jane Fahy Mohawk Valley (NY) Fr.
  Shot Put Ashley Bosco Herkimer (NY) Fr.
  Heptathlon Erica Martinez Suffolk County (NY) Fr.

 

HONORABLE MENTION RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Jada Erwin CC of Philadelphia (PA) So.
    Aleah Langley   Fr.
    Tianna Jeffcoat   Fr.
    Maisha Hutchins-Coleman   Fr.
  4x400m Roxanne Temple Harper (IL) Fr.
    Alyssa Smullin   Fr.
    Jessi Gessner   So.
    Grace Carey   So.
  4x800m Julia Schaefer Suffolk County (NY) Fr.
    Stephanie Cardalena   Fr.
    Olivia Hill   Fr.
    Julianna Faustin   Fr.