Season:

2019 NJCAA DI Women's Outdoor Track & Field All-America Teams

All-America honors are presented to the top three finishers in each event at the NJCAA DI Women's Outdoor Track & Field Championship
1st Place = First Team  //  2nd Place = Second Team  //  3rd Place = Honorable Mention

FIRST TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Brittney Johnson Western Texas So.
  200m Mariya Hudson Western Texas So.
  400m Mariya Hudson Western Texas So.
  800m Joanna Archer Monroe (NY) Fr.
  1500m Claudrice McKoy Monroe (NY) So.
  3000m SC Benadine Chelimo Trinidad State (CO) So.
  5000m Winrose Chesang Iowa Central So.
  10000m Winrose Chesang Iowa Central So.
  100mH Demisha Roswell New Mexico Fr.
  400mH Janiel Moore South Plains (TX) So.

 

FIRST TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Regina Yeboah Central Arizona So.
  Long Jump Ruth Usoro South Plains (TX) So.
  Triple Jump Anigbata Grace Chinonyelum Cloud County (KS) Fr.
  Pole Vault Victoria Villanueva New Mexico Fr.
  Discus Devia Brown Central Arizona So.
  Hammer Devia Brown Central Arizona So.
  Javelin Akira Phillip South Plains (TX) Fr.
  Shot Put Devia Brown Central Arizona So.
  Heptathlon Regina Yeboah Central Arizona So.

 

FIRST TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Brittney Johnson Western Texas So.
    Mariya Hudson   So.
    Shikyla Walcott   Fr.
    Satanya Wright   So.
  4x400m Satanya Wright Western Texas So.
    Brittney Johnson   So.
    Keiara-Ashley Cunningham   Fr.
    Mariya Hudson   So.
  4x800m Faten Laribi Monroe (NY) Fr.
    Malethabo Seema   So.
    Joanna Archer   Fr.
    Claudrice McKoy   So.

 

SECOND TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m T'Nia Riley Barton (KS) Fr.
  200m T'Nia Riley Barton (KS) Fr.
  400m Satanya Wright Western Texas So.
  800m Cadeebra Calcote Barton (KS) So.
  1500m Dorcus Ewoi South Plains (TX) Fr.
  3000m SC Lilian Busienei Iowa Central Fr.
  5000m Gladys Jemaiyo South Plains (TX) Fr.
  10000m Gladys Jemaiyo South Plains (TX) Fr.
  100mH Yoveinny Mota Barton (KS) Fr.
  400mH Tyarra English-Paulson Indian Hills (IA) So.

 

SECOND TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Rushellee Jones New Mexico Fr.
    Anigbata Grace Chinoyelum Cloud County (KS) Fr.
    Sheridan Rodriguez Garden City (KS) Fr.
    Takia Zachery Cowley (KS) Fr.
  Long Jump Kristal Liburd New Mexico So.
  Triple Jump Ruth Usoro South Plains (TX) So.
  Pole Vault Jessica Williams Cloud County (KS) Fr.
  Discus Fiona Richards Barton (KS) Fr.
  Hammer Antonella Creazzola ASA Miami (FL) So.
  Javelin Devia Brown Central Arizona So.
  Shot Put Cherisse Murray Central Arizona So.
  Heptathlon Rees Young Mesa (AZ) So.

 

SECOND TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Nijah Roberson Barton (KS) So.
    T'Nia Riley   Fr.
    Yoveinny Mota   Fr.
    Deborah Giffard   So.
  4x400m Nijah Roberson Barton (KS) So.
    Azan Sargusingh   So.
    T'Nia Riley   Fr.
    Cadeebra Calcote   So.
  4x800m Sash Elizondo Cowley (KS) Fr.
    Raye Moran   So.
    Ieshia Dickerson   So.
    Anna Keller   So.

 

HONORABLE MENTION TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Raheema Westfall New Mexico So.
  200m Raheema Westfall New Mexico So.
  400m Nijah Roberson Barton (KS) So.
  800m Faten Laribi Monroe (NY) Fr.
  1500m Quin Johnson Mesa (AZ) So.
  3000m SC Eleonora Curtabbi Iowa Central Fr.
  5000m Eleonora Curtabbi Iowa Central Fr.
  10000m Florance Uwajeneza Iowa Central Fr.
  100mH Monique Grant New Mexico Fr.
  400mH Machiyla Knight New Mexico Fr.

 

HONORABLE MENTION FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Marquania Rowell Meridian (MS)  So.
  High Jump Kaylee Line Garden City (KS) So.
  Long Jump Jacqueline Pokuaah Cloud Clounty (KS) Fr.
  Triple Jump Kristal Liburd New Mexico So.
  Pole Vault Lily Standley Paradise Valley (AZ) Fr.
  Discus Siyu Gu New Mexico Fr.
  Hammer Hannah Smith Hutchinson (KS) So.
  Javelin Shanee Angol Cloud County (KS) So.
  Shot Put Lea Grady Iowa Central Fr.
  Heptathlon Arianna Hayde Barton (KS) Fr.

 

HONORABLE MENTION RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Kelliesha King New Mexico Fr.
    Kristal Liburd   So.
    Rachel Crutcher   So.
    Raheema Westfall   So. 
  4x400m Machiyla Knight New Mexico So.
    Cavell Whitely   Fr.
    Moisha Barnes   Fr.
    Erin Sermons   So. 
  4x800m Jade Ford Iowa Central Fr.
    Florance Uwajeneza   Fr.
    Abeba Sullivan   So.
    Eleonora Curtabbi   Fr.

 

NJCAA Admin Login X

Forgot Your Password?