2017-18 Women's Basketball Schedule DI

Date Away Home Status Links
 
October
Wed. 4 Miami Dade   Johnson & Wales University   5:30 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 6 Eastern Florida State #   Georgia Jamboree   TBA
  Darton State, Albany, GA
  Trinidad State #   Northern New Mexico College   TBA
  Otero # 52 Seward County 68 Final
  Coffeyville   Northern Oklahoma Tonkawa   4:00 PM EDT
Sat. 7 Daytona State #   TBD   TBA
  @ Southeastern JUCO Jamboree
  South Georgia Tech #   Southeastern JUCO Jamboree   TBA
  Eastern Florida State #   Georgia Jamboree   TBA
  Darton State, Albany, GA
  LRSC Jamboree #   Lake Region State   TBA
  Scrimmage
  Wabash Valley #   Illinois Central College Jamboree   TBA
  Illinois Central College Jamboree @ Illinois Central College Jamboree
  Shelton State #   Southeast JUCO Jamboree (scrimmage)   TBA
  Southeast JUCO Jamboree (Scrimmage) @ Albany, GA
  Hillsborough #   Darton State College Jamboree   9:00 AM EDT
  Indian River State   Southeast JUCO Jamboree (Darton College - GA)   10:00 AM EDT
  @ Darton College
  Central Georgia Tech #   Darton Jamboree   10:00 AM EDT
  Albany, GA
  Columbia State #   Bethel University   10:45 AM EDT
  Miles Community College (Scrimmage) #   Dawson   1:00 PM EDT
  Glendive, MT
  Campbellsville University #   Dyersburg State   1:15 PM EDT
  @ Bethel University
  College of Idaho #   Southern Idaho   3:00 PM EDT
  Southeastern University   Miami Dade   4:00 PM EDT
  Scrimmage
  Dyersburg State #   Bethel University   5:00 PM EDT
Sun. 8 Mineral Area   Graphic Edge Juco Jam (Scrimmage)   TBA
  Scrimmage @ Cedar Falls, IA
  Iowa Western #   Graphic Edge JUCO Jam   1:00 PM EDT
  Cedar Falls, IA - SCRIMMAGE
  Marshalltown #   TBA   2:00 PM EDT
  @ University of Northern Iowa
  Marshalltown #   TBA   4:00 PM EDT
  @ Cedar Falls
  Marshalltown #   TBA   6:00 PM EDT
  @ Cedar Falls
Tue. 10 Cloud County #   Doane College   7:15 PM EDT
Wed. 11 Bismarck State #   Mayville State University   TBA
  Dyersburg State #   Williams Baptist University   5:00 PM EDT
Thu. 12 Miami Dade   Tallahassee Jamboree   TBA
  10/12-10/15 (Tournament) @ Tallahassee, FL
Fri. 13 Eastern Florida State #   Tallahassee Jamboree   TBA
  Tallahassee, FL
  Cochise #   Scottsdale   4:30 PM EDT
  Baltimore City #   Montgomery   6:00 PM EDT
  Northern Oklahoma Tonkawa #   Southwestern Kansas   7:15 PM EDT
Sat. 14 Southern Challenge Jamboree #   Tallahassee   TBA
  Daytona State #   TBD   TBA
  @ Tallahassee Community College
  Hutchinson   TBA   TBA
  Tallahassee Jamboree   Santa Fe   TBA
  Scrimmage @ Tallahassee, FL
  Eastern Florida State #   Tallahassee Jamboree   TBA
  Tallahassee, FL
  Allen County #   Southwest Showcase   TBA
  @ Frisco, TX
  Seward County #   Shalin Hoops Jamboree   TBA
  Western Texas   TBA   TBA
  Frisco, TX @ Neely Southwest Showcase
  Dodge City #   TBA   TBA
  Southwest Showcase (Scrimmage) @ Frisco, Texas
  Richard J. Daley #   Rock Valley College Jamboree   TBA
  Scrimmage
  Crowder #   Southwest Showcase (scrimmage)   TBA
  @ Frisco, TX
  Odessa   TBA   TBA
  Dave Neely JUCO Jamboree (Scrimmage) @ Frisco, TX
  Panola   TBA   TBA
  Scrimmage @ Frisco, TX
  Shelton State #   Southern Challenge Jamboree (scrimmage)   TBA
  Southern Challenge Jamboree (Scrimmage) @ Tallahassee, FL
  Jefferson (MO)   The Courts Jamboree   TBA
  @ The Courts Jamboree
  Temple #   Rose City Scrimmage   TBA
  Tyler, TX
  Clarendon #   Southwest Women's Juco Showcase   TBA
  TBA #   Tyler   TBA
  @ Rose City Classic
  Casper #   Gillette Jamboree   TBA
  Western Nebraska #   Sheridan Jamboree   TBA
  Trinidad State #   Southwest Showcase   TBA
  @ Frisco, TX
  Hillsborough #   Tallahassee Community College Jamboree   9:00 AM EDT
  Garden City #   TBD   9:00 AM EDT
  Southwest Showcase @ Frisco, TX
  Indian River State   Southern Challenge Jamboree (TCC)   10:00 AM EDT
  @ Tallahassee Community College
  TBA   Lamar   11:00 AM EDT
  @ Southwest Showcase Frisco, TX
  Xavier University of New Orleans # 58 Baton Rouge 48 Final
  Scrimmage
  Ranger   Southwest Jamboree   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Laramie County #   Johnson & Wales University   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Northeastern #   Sheridan   1:00 PM EDT
  @ Gillette College
  Dawson #   Gilette Juco Jamboree Scrimmage   2:00 PM EDT
  Gillette, WY
  Dyersburg State #   Fisk University   4:00 PM EDT
Sun. 15 South Georgia Tech #   CB Hoops Jamboree   TBA
  Lawson State #   CBHoops JUCO/PREP JAM   TBA
  William Penn University JV #   Marshalltown   10:00 AM EDT
  @ Cedar Rapids Jamboree
  Central Georgia Tech #   Jamboree   10:00 AM EDT
  Atlanta, GA
  Culver Stockton #   Marshalltown   12:15 PM EDT
  @ Cedar Rapids Jamboree
  Iowa Western # 00 Cloud County 00 Final
  Concordia, KS - SCRIMMAGE
  Clarke College #   Marshalltown   3:15 PM EDT
  @ Cedar Rapids Jamboree
Mon. 16 Baltimore City #   CCBC Catonsville   5:00 PM EDT
Tue. 17 Dodge City #   Northwestern Oklahoma State   TBA
  Neosho County #   Fort Scott   6:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 18 Itawamba #   Dillard University   TBA
  @ Southwest Mississippi CC
  Itawamba #   Southwest Mississippi   TBA
  TBA #   Southwest Mississippi   10:00 AM EDT
Thu. 19 Holmes Community College (scrimmage) #   Shelton State   6:00 PM EDT
  Scrimmage
  Selma University ( Scrimmage)   Wallace-Selma   6:30 PM EDT
  Scrimmage
Fri. 20 Richard J. Daley #   Best of Midwest Jamboree   TBA
  Scrimmage @ Matteson, IL
  Crowder #   College of the Ozarks (scrimmage)   TBA
  Kennedy-King #   Chicago Women JUCO Jamboree   TBA
  Scrimmage
  Central Wyoming #   TBA   TBA
  Salt Lake Jamboree @ Salt Lake City, UT
  Casper #   Salt Lake CC Jamboree   TBA
  Utah State Eastern #   SLCC Jamboree   TBA
  @ Taylorsville, UT - Bruin Arena
  Snow #   SLCC Jamboree   10:00 AM EDT
  Sheridan #   SLCC Alumni   11:30 AM EDT
  Salt Lake Jamboree @ Salt Lake Community College
  Colorado Northwestern #   Sheridan   1:30 PM EDT
  Salt Lake Jamboree
  Southern Idaho #   Sheridan   3:30 PM EDT
  Salt Lake Jamboree @ Salt Lake Community College
  Iowa Western # 00 Bellevue University 00 Final
  Bellevue, NE - SCRIMMAGE
  Highland (KS) # 00 Iowa Western 00 Final
  Pre-Season Scrimmage
  Columbia International #   Denmark Tech   6:00 PM EDT
  Otero   Air Force Prep   6:00 PM EDT
  Seward County #   Bethany College   7:00 PM EDT
  Garden City #   Oklahoma Panhandle State   7:00 PM EDT
  Scrimmage @ Goodwell, OK
  Southern Idaho #   Salt Lake CC Scrimmages   10:00 PM EDT
  @ Salt Lake City, UT
Sat. 21 Dodge City #   TBA   TBA
  Midwest JUCO Jam (Scrimmage) @ Wichita, KS
  Kennedy-King #   Chicago Women JUCO Jamboree   TBA
  Scrimmage
  Colby #   SAWBC (Frisco, TX)   TBA
  Temple #   Super Scrimmage   TBA
  Frisco, TX
  Coastal Alabama - Bay Minette #   TBA   TBA
  @ Hinds Community College Jamboree
  Lawson State #   CB HOOPS JUCO SUPER JAM   TBA
  Tyler #   TBA   TBA
  @ SAWBC Showcase
  SAWBC Scrimmage #   Coastal Bend   TBA
  SAWBC Super Scrimmage @ Frisco, Tx
  Metro State #   Western Nebraska   TBA
  Scrimmage
  Central Georgia Tech #   CB Hoops Jamboree   10:00 AM EDT
  Atlanta, GA
  Dillard University # 66 Baton Rouge 51 Final
  Scrimmage
  Eastern Wyoming #   Laramie County   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  GRU #   Denmark Tech   1:00 PM EDT
  Coastal Alabama - Monroeville #   Albany Tech   1:00 PM EDT
  CB HOOPS PREP JAM
  Little Priest Tribal #   Neosho County   2:00 PM EDT
  Nueta Hidatsa Sahnish College (Scrimmage) #   Dawson   3:00 PM EDT
  Glendive, MT
  ASA Miami #   Florida Memorial University   6:00 PM EDT
  Miami Gardens, FL (Scrimmage)
Sun. 22 Daytona State #   Embry Riddle Aeronautical University   TBA
  ASA Miami #   Impact/Trinity   TBA
  Fort Myers, FL (Scrimmage)
  South Georgia Tech #   College of Coastal Georgia   TBA
  Wabash Valley #   Southwestern Illinois College Jamboree   TBA
  @ Southwestern Illinois College Jamboree
  Presentation College #   Bismarck State   2:00 PM EDT
  Clarendon #   Cameron University   5:00 PM EDT
Mon. 23 Blinn   St. Mary's University   6:30 PM EDT
  Scrimmage
  Albany Tech #   Albany State University   7:00 PM EDT
  @ Albany State University
Tue. 24 Florida College   Central Florida   5:00 PM EDT
  scrimmage
  Colby #   Sterling College   5:00 PM EDT
  Cloud County #   Fort Hays State University   5:00 PM EDT
  Coastal Bend #   Texas A & M International University   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Miami Dade   Barry University   6:00 PM EDT
  Wallace-Selma   Selma University ( Scrimmage)   6:30 PM EDT
  Scrimmage
  Dyersburg State #   Blue Mountain College   6:30 PM EDT
  Basketball Preview Night #   Seward County   6:30 PM EDT
  Liberal, Kansas
  Shelton State #   Stillman College (scrimmage)   7:00 PM EDT
  Southern Nazarene University   Northern Oklahoma Tonkawa   7:00 PM EDT
  Valley City State University #   Lake Region State   8:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 25 Marshalltown #   Grinnell College   8:00 AM EDT
  Casper #   Black Hills State University   6:00 PM EDT
  Emporia State University   Hutchinson   7:00 PM EDT
  Crowder #   MSSU (scrimmage)   7:00 PM EDT
  @ Joplin, MO
  State Fair #   Lincoln University   7:00 PM EDT
  Dawson #   Little Big Horn College (Scrimmage)   7:00 PM EDT
  Crow Agency, MT
  Northeastern #   Johnson & Wales University   7:00 PM EDT
  Ranger   Dallas Diesel   8:00 PM EDT
  Scrimmage
  Our Lady of the Lake   Blinn   8:00 PM EDT
  Scrimmage
Thu. 26 Fort Scott #   Allen County   2:30 PM EDT
  Western Texas   Midwestern State University   5:00 PM EDT
  Wichita Falls, TX
  Daytona State #   Rollins College   5:30 PM EDT
Fri. 27 Lamar #   Dodge City   TBA
  Scrimmage
  Central Wyoming #   Western Wyoming   TBA
  Marshalltown #   Central College   7:00 AM EDT
  Trinidad State #   UCCS   1:00 PM EDT
  Colorado Springs, CO
  Northeastern #   Colorado Christian University   2:00 PM EDT
  Clarendon #   Seward County   3:00 PM EDT
  Spartanburg Methodist #   Columbia College   5:00 PM EDT
  Howard Payne University   Ranger   7:00 PM EDT
  Scrimmage
  Lawson State #   University of Montevallo   7:00 PM EDT
Sat. 28 Hutchinson   TBA   TBA
  Crowder #   Mid-America Showcase (scrimmage)   TBA
  @ Lawrence, KS
  Allen County #   Mid-America Showcase   TBA
  @ Lawrence, KS
  Wabash Valley #   Shalin Jamboree   TBA
  @ Lawrence, KS
  Panola   TBA   TBA
  New Iberia Scrimmage @ New Iberia Scrimmage
  Jefferson (MO)   Mid-American Showcase   TBA
  @ Mid American Showcase
  Northern Oklahoma Tonkawa #   Mid-America Classic   TBA
  @ Lawrence, Kansas
  Odessa #   Tyler   TBA
  Scrimmage
  Southwest Mississippi #   TBA   TBA
  Iowa Western #   Dave Neely JUCO JAM   TBA
  Lawrence, KS - SCRIMMAGE
  Cloud County #   Mid-America Showcase   TBA
  Mineral Area   Dave Neely Jamboree (Scrimmage)   TBA
  Scrimmage @ Lawrence, KS
  Garden City #   TBD   9:00 AM EDT
  Mid-America Showcase @ Lawrence, KS
  Indian River State   Scrimmage Florida Tech (Melbourne, FL)   11:00 AM EDT
  LSU-Alexandria # 52 Baton Rouge 64 Final
  Scrimmage
  TBA   Lamar   11:30 AM EDT
  @ Midwest Showcase Lawrence, KS
  Wyoming All-Stars #   Sheridan   1:15 PM EDT
  Hillsborough #   St Leo University (Scrimmage)   2:00 PM EDT
  East Georgia State #   Augusta State University   2:00 PM EDT
  Baton Rouge # 40 Bishop State 34 Final
  Scrimmage @ Denham Springs,LA
  Our Lady of the Lake University Scrimmage #   Temple   2:00 PM EDT
  Temple, TX
  Texas A & M University Kingsville and Frank Phillips College #   Coastal Bend   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Alumni Team #   Dyersburg State   3:00 PM EDT
  Laramie County #   Metro State University   4:30 PM EDT
  Scrimmage
  Northwest Nazerene Scrimmage #   Southern Idaho   9:00 PM EDT
Sun. 29 Western Nebraska #   Western State   TBA
  Scrimmage @ Denver, Colorado
  Northeastern #   Colorado College   1:30 PM EDT
Mon. 30 Eastern Wyoming #   Black Hills State   6:00 AM EDT
  Utah State Eastern #   Dixie State University   2:00 PM EDT
  Central Georgia Tech #   Brewton Parker College JV   5:30 PM EDT
  Mount Vernon, GA
  Albany State University #   South Georgia Tech   7:00 PM EDT
  McMurry University (Scrimmage)   Western Texas   7:00 PM EDT
  WTC Gym - Snyder, TX
  Jarvis Christian   Ranger   7:30 PM EDT
  Scrimmage
Tue. 31 Wallace-Selma   Concordia - Selma (Scrimmage)   6:30 PM EDT
  Scrmmage
  Southwestern University Scrimmage #   Temple   6:30 PM EDT
  Temple, TX
  Indian River State   Scrimmage Barry University - (Miami, FL)   7:00 PM EDT
 
November
Wed. 1 Southern-Shreveport 60 Southwestern Christian 56 Final
  Northeastern 51 Northeast 71 Final
  Anne Arundel 26 Harford 97 Final
  Lindsey Wilson College JV 35 Vincennes 102 Final
  Trailblazer Tailgate
  Southern Crescent Tech 46 Andrew 72 Final
  Eastern Florida State 69 Miami Dade 77 Final
  Miami, FL
  IMG 66 Florida SouthWestern State 83 Final
  Snead State 50 Cleveland State 57 Final
  Frank Phillips 106 University of the Southwest JV 51 Final
  @ Hobbs, NM
  Spartanburg Methodist 39 Walters State 95 Final
  Webber International University (Green) 44 Daytona State 85 Final
  Kennedy-King 54 Wilbur Wright 50 Final
  Bacone College 45 Connors State 111 Final
  Clarendon 118 SWCID 49 Final
  Weatherford 63 Howard (TX) 66 Final - 2OT
  Southeastern Illinois 63 Mineral Area 69 Final - OT
  @ Mineral Area
  West Georgia Tech 51 Southern Union State 78 Final
  Sterling College JV 47 Dodge City 88 Final
  Kansas Wesleyan University JV 68 Barton 102 Final
  Bethany College JV 35 Hutchinson 81 Final
  Missouri Southern JV 55 Coffeyville 86 Final
  Angelina 82 McLennan 88 Final
  Atlanta Metropolitan 57 Gadsden State 86 Final
  Arkansas Baptist 49 Southwest Tennessee 75 Final
  Martin Methodist (JV) 57 Columbia State 77 Final
  SW Christian JV 34 Redlands 93 Final
  Crowley's Ridge JV 34 Jackson State 77 Final
  Oklahoma Weslyan University JV 32 Northeastern Oklahoma A&M 100 Final
  Neosho County 49 Labette 97 Final
  Milwaukee Area Tech 58 Sauk Valley 71 Final
  Washburn JV 54 Cowley County 70 Final
  Lincoln Trail 64 Danville Area 46 Final
  Oklahoma Wesleyan JV 28 Murray State 73 Final
  Missouri Valley JV 40 Crowder 65 Final
  Ottawa JV 47 Allen County 85 Final
  Northern Oklahoma Tonkawa 66 Pratt 63 Final
  Friends University 44 Independence 101 Final
  Dyersburg State 49 Arkansas State Mid-South 81 Final
  Northwest Kansas Technical College JV 58 Colby 67 Final
  William Penn University JV 68 Marshalltown 46 Final
  Southern Idaho 66 Miles 49 Final
  Adams State University JV 48 Lamar 98 Final
  Air Force Prep 45 Trinidad State 53 Final
  Lindenwood-Belleville JV 41 Three Rivers 103 Final
  Casper * 83 Eastern Wyoming 66 Final
  Nueta Hidatsa Sahnish College 54 Dawson 83 Final
  Glendive, MT
  Our Lady of the Lake JV 73 Hill 74 Final
  Collin County 65 Paris 40 Final
Thu. 2 Western Texas 70 Central Arizona 54 Final
  Thunderbird Classic @ Hobbs, NM
  Miami Dade 77 Hillsborough 95 Final
  Dale Mabry Campus (4001 West Tampa Bay Blvd)
  Howard (TX) 15 San Jacinto-North 68 Final
  Thunderbird Classic @ Hobbs, NM
  Lake Region State #   Minot State University   5:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southern Wesleyan JV 49 Chattanooga State 89 Final
  Blue Mountain College JV 52 Northwest Mississippi 88 Final
  Wabash Valley 88 Jefferson (MO) 62 Final
  Lindenwood Belleville JV 51 Olney Central 92 Final
  Wallace-Selma 55 Itawamba 96 Final
  Kaskaskia 96 Lewis & Clark 106 Final
  Coahoma 69 East Central (MS) 79 Final
  Bishop State 31 Pearl River 72 Final
  Tennessee Prep Academy 13 East Mississippi 29 Final
  Bethany College JV 50 Cowley County 104 Final
  Rend Lake 58 Parkland 99 Final
  Holmes 65 Copiah-Lincoln 81 Final
  Bethany College JV 41 Cloud County 83 Final
  Hinds * 81 Mississippi Delta 66 Final
  Northwest * 72 Laramie County 63 Final
  Snow 67 Utah All Stars 72 Final
  Rock Springs, Wyoming @ Wyoming
  United Tribes Tech 91 Little Big Horn 81 Final
  Ranger 54 New Mexico 81 Final
  Thunderbird Classic
  Northeastern 61 Concordia JV 63 Final
  Salt Lake 93 Western Wyoming 47 Final
  Midland 82 Scottsdale 43 Final
Fri. 3 Western Nebraska * 102 Little Big Horn 26 Final
  @ Williston, North Dakota
  Northern Oklahoma Tonkawa 56 Highland (KS) 85 Final
  @ Allen County
  Coahoma * 57 Jones 106 Final
  Eastern Wyoming 57 Salt Lake 82 Final
  @ Western Wyoming @ Western WY
  Chattahoochee Valley 50 Tyler 41 Final
  @ Little Rock, AR
  Roane State 71 Georgia Highlands 75 Final
  Walters State Classic, Morristown, TN @ Morristown
  South Plains 43 Cochise 49 Final
  Eastern, AZ
  Iowa Western 55 Kirkwood 52 Final
  State Fair Roadrunner Tip-Off Classic @ Sedalia, MO
  Central Arizona 84 Howard (TX) 82 Final - OT
  Thunderbird Classic @ Hobbs, NM
  Snead State 41 Gulf Coast State 94 Final
  @ Niceville, FL
  Temple 91 Houston Community College 32 Final
  Waco, TX @ Waco, TX
  Southwestern Christian 73 Paul Quinn College 83 Final
  McCook * 53 Sheridan 73 Final
  LCCC Tip-Off Classic @ Cheyenne, WY
  Northeast 55 North Dakota SCS 45 Final - OT
  Wahpeton, North Dakota
  Gillette 75 United Tribes Tech 60 Final
  @ Miles City, MT
  Snow 77 Northwest 61 Final
  @ Rock Springs, WY
  Central Wyoming * 48 Otero 62 Final
  Casper Classic @ Casper College
  Kansas Wesleyan University JV 48 Lamar 86 Final
  @ Garden City, KS
  Brookdale 26 ASA Brooklyn 77 Final
  @ Roxbury, MA
  Eastern Florida State 77 Palm Beach State 75 Final
  @ Ft. Pierce
  Northeastern Oklahoma A&M 56 Angelina 68 Final
  @ Little Rock, AR
  Odessa 66 Eastern Arizona 58 Final
  Eastern Arizona Classic @ at Eastern
  Ranger 36 Western Texas 51 Final
  Thunderbird Classic @ Hobbs, NM
  Northwest Kansas Tech 112 Central Christian 52 Final
  @ Colby, KS
  ASA Miami 26 Florida College 61 Final
  Temple Terrace, FL
  Johnston Community College 73 Denmark Tech 60 Final
  Coastal Alabama - Bay Minette 42 Chipola 98 Final
  @ Ft. Myers
  Shelton State 82 Walters State 41 Final
  Senators Tip Off Classic
  Florida State Jacksonville 49 Indian River State 56 Final