2016-17 Softball Schedule DII

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 9 Dawson   University of Regina   9:00 PM EDT
  Saskatchewan, Canada
  Dawson   University of Regina   11:00 PM EDT
  Saskatchewan, Canada
Sat. 10 Cloud County Fall Classic #1 #   Cloud County   TBA
  Dawson   University of Calgary   2:00 PM EDT
  Moose Jaw, Canada
  Dawson   Brier   6:00 PM EDT
  Moose Jaw, Canada
Sun. 11 Cloud County Fall Classic #1 #   Cloud County   TBA
  Dawson   University of Saskatchewan   12:00 PM EDT
  Saskatchewan, Canada
  Central #   Peru State College   2:00 PM EDT
  Peru, NE
  Dawson   SAIT   2:00 PM EDT
  Saskatchewan, Canada
  Central #   Peru State College   4:00 PM EDT
  Peru, NE
  Dawson   University of Regina   4:00 PM EDT
  Saskatchewan, Canada
Sat. 17 Cloud County Fall Classic #2 #   Cloud County   TBA
  University of Regina   Dawson   TBA
  Glendive, MT
  University of Regina   Dawson   TBA
  Glendive, MT
  Stevenson University #   CCBC Catonsville   10:00 AM EDT
  Northeast #   Central   10:00 AM EDT
  Gerrard Park - Columbus, NE
  Northeast #   Central   12:00 PM EDT
  Gerrard Park - Columbus, NE
  Illinois Central   Sauk Valley   1:00 PM EDT
  @ Springfield, IL
  Jackson   TBD   1:30 PM EDT
  Blue Chip Tournament @ Grand Rapids, MI
  Southern Maryland #   CCBC Catonsville   2:00 PM EDT
  Jackson   TBD   3:30 PM EDT
  Blue Chip Tournament @ Grand Rapids, MI
Sun. 18 Cloud County Fall Classic #2 #   Cloud County   TBA
  University of Regina   Dawson   TBA
  Glendive, MT
  University of Regina   Dawson   2:00 AM EDT
  Glendive, MT
  Central #   Wayne State College   2:00 PM EDT
  Wayne, NE
  Mayville State University JV #   Lake Region State   2:00 PM EDT
  Central #   Wayne State College   4:00 PM EDT
  Wayne, NE
  Mayville State University JV #   Lake Region State   4:00 PM EDT
Wed. 21 Central #   Concordia University   6:00 PM EDT
  Seward, NE
  Central #   Concordia University   8:00 PM EDT
  Seward, NE
Thu. 22 Cleary University   Jackson   3:00 PM EDT
  Double Header
Sat. 24 Cloud County #   McPherson College Tournament   TBA
  Jackson   University of Findlay   10:00 AM EDT
  @ University of Findlay
  Wesley College #   CCBC Catonsville   10:00 AM EDT
  Minnesota Irish #   Dakota County Tech   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Jackson   Bluffton University   12:00 PM EDT
  @ University of Findlay
  U.S Naval Academy   Southern Maryland   12:00 PM EDT
  Suffolk County # 0 Delaware Tech 0 1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Lake Region State #   Jamestown JV   Cancelled
  Jamestown Jamboree
  Minnesota Irish #   Dakota County Tech   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Harford #   CCBC Catonsville   2:00 PM EDT
  Illinois Central   Western Illinois University   2:00 PM EDT
  CCC Alumni #   Coffeyville   2:00 PM EDT
  Lake Region State #   NDSCS   Cancelled
  Jamestown Jamboree @ Jamestown, ND
  Wesley College #   CCBC Catonsville   4:00 PM EDT
  Illinois Central   Western Illinois University   4:00 PM EDT
  Lake Region State #   Dawson   Cancelled
  Jamestown Jamboree @ Jamestown, ND
Sun. 25 Illinois Central   Judson University   10:45 AM EDT
  @ Kankakee, IL
  Jackson   Macomb   11:00 AM EDT
  NJCAA Games for a Cure @ Akron Racers Stadium
  Southwestern #   Graceland University   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southwestern #   Graceland University   4:00 PM EDT
  Scrimmage
Wed. 28 College of St Mary #   Central   5:00 PM EDT
  Gerrard Park - Columbus, NE
  College of St Mary #   Central   7:00 PM EDT
  Gerrard Park - Columbus, NE
Thu. 29 Jackson   Hillsdale College   3:30 PM EDT
  Double Header @ Hillsdale College
 
October
Sat. 1 Cloud County #   Newman University   TBA
  Dickinson State University   Dawson   TBA
  Glendive, MT
  Dickinson State University   Dawson   TBA
  Glendive, MT
  CCBC Catonsville #   York College   Cancelled
  Jackson   Kalamazoo College   9:30 AM EDT
  Calvin College Tournament @ Calvin College
  CCBC Catonsville #   Eastern University   Cancelled
  @ York, PA
  CCBC Catonsville #   Catholic University   Cancelled
  @ York, PA
  Jackson   Calvin College   1:30 PM EDT
  Calvin College Tournament @ Calvin College
  Coffeyville #   Southwestern   2:00 PM EDT
  Double Header Start Times @ 1 & 3
  North Platte #   Southwestern   2:00 PM EDT
  Scrimmage
  Monroe College #   Northern Essex   3:00 PM EDT
  @ Swansea
  Jackson   Olivet College   3:30 PM EDT
  Calvin College Tournament @ Calvin College
  North Platte #   Southwestern   4:00 PM EDT
  Scrimmage
Sun. 2 Minnesota Magic #   Dakota County Tech   2:30 PM EDT
  Scrimmage
  Minnesota Magic #   Dakota County Tech   4:30 PM EDT
  Scrimmage
Thu. 6 Coffeyville #   Oklahoma Wesleyan Univ.   6:00 PM EDT
  Double Header Start Times @ 5 & 7
Sat. 8 Dawson   Dickinson State University   TBA
  Dickinson, ND
  Dawson   Dickinson State University   TBA
  Dickinson, ND
  Dawson   Dickinson State University   TBA
  Dickinson, ND
  Lake Region State   Northland   Cancelled
  Monroe College #   Suffolk County   2:00 PM EDT
  Scrimmage
Sun. 9 U of M Dearborn   Jackson   12:15 AM EDT
  Jackson College Invite @ Grass Lake Willis Park
  Hillsdale College   Jackson   10:30 AM EDT
  Jackson College Invite @ Grass Lake Willis Park
  Dakota County Tech #   Concordia St. Paul   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  Concordia University   Jackson   2:00 PM EDT
  Jackson College Invite @ Grass Lake Willis Park
  Dakota County Tech #   Concordia St. Paul   2:00 PM EDT
  Scrimmage
Sat. 15 Dakota County Tech #   Crown College   11:00 AM EDT
  Scrimmage
  Jackson   Spring Arbor University   12:00 PM EDT
  Games at 12PM, 2PM, 4PM
  Dakota County Tech #   Crown College   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southwestern #   University of Missouri KC   1:00 PM EDT
  Scrimmage
  Southwestern #   University of Missouri KC   3:00 PM EDT
  Scrimmage
Sun. 16 CCBC Catonsville #   Delaware Tech   12:00 PM EDT
  Southwestern #   Northwest Missouri State University   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  CCBC Catonsville #   Delaware Tech   2:00 PM EDT
Sat. 22 CCBC Catonsville #   CCBC Dundalk   12:00 PM EDT
  Scrimmage
  CCBC Catonsville #   CCBC Dundalk   2:00 PM EDT
  Scrimmage
Sun. 23 Morgan State University #   CCBC Catonsville   12:00 PM EDT
  Morgan State University #   CCBC Catonsville   2:00 PM EDT
Sat. 29 CCBC Catonsville #   Bowie State University   12:00 PM EDT
  CCBC Catonsville #   Bowie State University   2:00 PM EDT
 
January
Fri. 27 Illinois Central 5 Pensacola State 6 Final
  @ Clearwater, FL
  University of Houston Victoria 3 LSU Eunice 6 Final
  Gavleston Tournament @ Galveston Tx
  Illinois Central 3 Pasco-Hernando State 6 Final
  @ Clearwater, FL
  Richard Bland 4 Georgia Highlands 6 Final
  JUCO Kickoff Classic | Clearwater, Fla. @ Clearwater, Fla.
  Puerto Rico National 0 Pasco-Hernando State 10 Final
  @ Clearwater, FL
  Tyler 13 LSU Eunice 7 Final
  @ Galveston, Texas
  Richard Bland 0 Northwest Florida State 6 Final
  JUCO Kickoff Classic | Clearwater, Fla. @ Clearwater, Fla.
  Illinois Central 0 Indian River State 6 Final
  @ Clearwater
Sat. 28 Pasco-Hernando State 1 Lake-Sumter State 13 Final - 5 innings
  @ Clearwater, FL
  Richard Bland 1 State College of Florida 9 Final - 5 innings
  JUCO Kickoff Classic | Clearwater, Fla. @ Clearwater, Fla.
  Kilgore 6 LSU Eunice 15 Final
  @ Galveston TX
  Richard Bland 0 Florida State Jacksonville 1 Final
  JUCO Kickoff Classic | Clearwater, Fla. @ Clearwater, Fla.
  Tallahassee 11 Illinois Central 6 Final
  @ Clearwater
  Illinois Central 8 Eastern Florida State 5 Final
  @ cleaewater
  Broward 1 Pasco-Hernando State 0 Final
  @ Clearwater, Fla.
  Snead State 8 LSU Eunice 10 Final
  @ Galveston
  Benedictine University 1 South Mountain 2 Final - 8 innings
  Grand Canyon Club 0 Mesa 8 Final - 5 innings
  Benedictine University 16 South Mountain 5 Final
  Grand Canyon Club 1 Mesa 19 Final - 5 innings
  Illinois Central 1 Hillsborough 12 Final
  @ Eddie C. Moore
  Baton Rouge 10 LSU Eunice 12 Final
  Galveston College Invitational @ Galveston, TX
  Richard Bland 3 Miami Dade 4 Final
  JUCO Kickoff Classic | Clearwater, Fla. @ Clearwater, Fla.
Tue. 31 Yavapai * 9 South Mountain 0
  Scottsdale * ^ 0 Mesa 9 Final - 6 innings
  Central Arizona * 20 Chandler-Gilbert 4 Final - 5 innings
  Chandler AZ
  Paradise Valley * ^ 0 Phoenix 12 Final - 5 innings
  GateWay (AZ) * 3 Glendale 6 Final
  Pasco-Hernando State 1 Hillsborough 3 Final
  Plant City Stadium 1900 South Park Road Plant City, 33566
  Yavapai * 9 South Mountain 3
  Scottsdale * ^ 6 Mesa 5 Final
  Central Arizona * 22 Chandler-Gilbert 1 Final - 5 innings
  Paradise Valley * ^ 0 Phoenix 14 Final - 5 innings
  GateWay (AZ) * 6 Glendale 7 Final
  Pasco-Hernando State 5 Hillsborough 13 Final - 6 innings
  Plant City Stadium 1900 South Park Road Plant City, 33566
 
February
Wed. 1 Mississippi Gulf Coast 6 Coastal Alabama - Bay Minette 3 Final
  Pitt # 0 Barton College 0 3:00 PM EST
  Scrimmage
  Mississippi Gulf Coast 9 Coastal Alabama - Bay Minette 7 Final
Thu. 2 Mountain View 4 Murray State 14 Final - 5 innings
  Coffeyville 2 Baton Rouge 6 Final
  Mountain View 0 Murray State 5 Final
  Coffeyville 1 Baton Rouge 4 Final
Fri. 3 Lamar State-Port Arthur 6 Allen County 4 Final
  Gateway Ball Park Fort Worth, TX @ Fort Worth, TX
  Cowley County 13 Ranger 1 Final - 5 innings
  Cowtown Classic Tournament @ Ft. Worth, TX
  Coffeyville 0 LSU Eunice 8 Final - 5 innings
  USC Sumter 1 Florence-Darlington Tech 10 Final - 5 innings
  @ fdtc
  Allen County 3 Weatherford 11 Final - 5 innings
  Gateway Ball Park Fort Worth, TX @ Cowtown Classic
  Coffeyville 1 Lake Land 9 Final - 5 innings
  @ LSUE
  Shaw University # 0 Wake Tech 0 2:00 PM EST
  South Florida State 1 Pasco-Hernando State 5 Final
  USC Sumter 6 Florence-Darlington Tech 8 Final
  North Central Texas 5 Cowley County 4 Final
  @ Ft. Worth, TX
  Lake Land 3 LSU Eunice 12 Final - 5 innings
  South Florida State 6 Pasco-Hernando State 0 Final
  Cowley County 8 Navarro 0 Final - 5 innings
  @ Ft. Worth, TX
  Allen County 2 Galveston 11 Final
  @ Fort Worth, TX
Sat. 4 Northeast #   TBD   TBA
  Briar Cliff Dome Tournament @ Sioux City, IA
  Coffeyville 2 LSU Eunice 10 Final - 5 innings
  Cowley County 5 Galveston 6 Final
  @ Ft. Worth, Texas
  Allen County 1 Midland 10 Final
  @ Fort Worth, TX
  Florence-Darlington Tech * ^ 6 Southeastern-Whiteville 3 Final
  Southwest Mississippi 0 Holmes 5 Final
  Cowley County 10 Jefferson (MO) 4 Final
  @ Ft. Worth, TX
  Lake Land 5 Coffeyville 4 Final - 8 innings
  @ LSUE
  Allen County 8 North Central Texas 7 Final - 8 innings
  @ Fort Worth, TX
  North Arkansas   University of the Ozarks JV   12:30 PM EST
  Hillsborough 5 Pasco-Hernando State 4 Final
  Pensacola State 4 Hinds 0 Final
  Florence-Darlington Tech * ^ 0 Southeastern-Whiteville 9 Final - 5 innings
  Itawamba 11 Jackson State 2 Final
  Tabor College #   Hesston   2:00 PM EST
  Marion Military 11 Southwest Mississippi 1 Final
  Copiah-Lincoln 2 Lake Land 10 Final - 5 innings
  @ LSUE
  South Mountain * ^ 5 Scottsdale 4 Final - 9 innings
  Glendale * 1 Pima 13 Final - 5 innings
  Pima West Campus
  Paradise Valley * 9 Eastern Arizona 7
  GateWay (AZ) * ^ 4 Mesa 12 Final - 5 innings
  Chandler-Gilbert * 0 Arizona Western 9 Final - 5 innings
  Yavapai * 0 Phoenix 8 Final - 5 innings
  North Arkansas   University of the Ozarks JV   2:30 PM EST
  Hillsborough 8 Pasco-Hernando State 4 Final
  Pensacola State 9 Hinds 1 Final
  Copiah-Lincoln 6 LSU Eunice 8 Final
  Marion Military 5 Holmes 4 Final
  Itawamba 10 Jackson State 4 Final
  Tabor College #   Hesston   4:00 PM EST
  South Mountain * ^ 4 Scottsdale 5 Final
  Glendale * 4 Pima 5 Final
  Pima West Campus
  Paradise Valley * 3 Eastern Arizona 8
  GateWay (AZ) * ^ 0 Mesa 8 Final - 5 innings
  Chandler-Gilbert * 2 Arizona Western 11 Final - 5 innings
  Yavapai * 5 Phoenix 2 Final
Sun. 5 Cottey 8 North Arkansas 0 Final - 6 innings
  Cottey 9 North Arkansas 1 Final
Tue. 7 USC Salkehatchie 4 Southeastern-Whiteville 2 Final - 8 innings
  Hinds 9 Bossier Parish 12 Final
  Paradise Valley * 0 Yavapai 8
  USC Salkehatchie 3 Southeastern-Whiteville 4 Final
  Coffeyville 8 Oklahoma Wesleyan JV 2 Final
  Chandler-Gilbert * ^ 0 South Mountain 7 Final
  Chandler-Gilbert forfeit
  Arizona Western * 12 Scottsdale 2 Final - 5 innings
  Pima * 9 Mesa 5 Final
  Mesa, AZ
  Phoenix * ^ 11 Glendale 3 Final - 6 innings
  Hinds 6 Bossier Parish 7 Final
  Paradise Valley * 0 Yavapai 9
  Pasco-Hernando State ^ 3 St. Petersburg 11 Final
  Coffeyville 5 Oklahoma Wesleyan JV 3 Final
  Chandler-Gilbert * ^ 0 South Mountain 5 Final - 5 innings
  Chandler-Gilbert forfeit
  Arizona Western * 16 Scottsdale 6 Final - 6 innings
  Pima * 12 Mesa 5 Final - 5 innings
  Mesa, AZ
  Phoenix * ^ 10 Glendale 5 Final
  Pasco-Hernando State ^ 4 St. Petersburg 10 Final
Wed. 8 Seminole State (OK) 18 Labette 2 Final - 5 innings
  Southwest Mississippi 0 Baton Rouge 8 Final - 5 innings
  Seminole State (OK) 15 Labette 4 Final - 5 innings
  Southwest Mississippi 5 Baton Rouge 6 Final
Thu. 9 Louisburg   Southeastern-Whiteville   Postponed
  Whiteville, NC
  Coastal Alabama - Bay Minette 0 LSU Eunice 8 Final - 5 innings
  Copiah-Lincoln 8 Hinds 3 Final
  Louisburg   Southeastern-Whiteville   Postponed
  Whiteville, NC
  Neosho County 1 Northern Oklahoma Enid 9 Final - 5 innings
  Calhoun 1 East Central (MS) 9 Final - 6 innings
  Coastal Alabama - Bay Minette 1 LSU Eunice 3 Final - 8 innings
  Copiah-Lincoln 15 Hinds 7 Final - 6 innings
  Neosho County 1 Northern Oklahoma Enid 9 Final - 5 innings
  Coastal Alabama - Monroeville 1 Mississippi Gulf Coast 9 Final - 6 innings
  East Central HS
  Calhoun 5 East Central (MS) 6 Final
  Coastal Alabama - Monroeville 3 Mississippi Gulf Coast 4 Final
  East Central HS
Fri. 10 Calhoun 8 Northwest Mississippi 0 Final - 5 innings
  @ Poplarville, MS
  Northeast Mississippi 13 Dyersburg State 5 Final - 5 innings
  Pearl River 11 LSU Eunice 13 Final
  Fort Scott 2 North Arkansas 0 Final
  Coffeyville 6 Southwest Tennessee 1 Final
  @ Poteau, OK
  Iowa Western 5 Labette 1 Final
  Northeast Mississippi 0 Dyersburg State 9 Final - 5 innings
  Marion Military 9 Northwest Mississippi 0 Final - 5 innings
  Poplarville, Miss. @ Poplarville, Miss.
  Fort Scott 8 North Arkansas 4 Final
  Northeast 2 McCook 4 Final
  Garden City 3 Hutchinson 11 Final - 5 innings
  Blinn 13 Murray State 4 Final
  San Jacinto College Softball Tournament @ Pasadena, Texas
  Coffeyville 5 Carl Albert State 4 Final
  Garden City 3 Hutchinson 4 Final
  Iowa Western 10 Labette 11 Final
  Cowley County 3 Weatherford 2 Final
  Calhoun 7 LSU Eunice 8 Final
  @ Poplarville, MS
  Northeast 6 McCook 5 Final
  Cowley County 2 Weatherford 3 Final
  Murray State 1 Galveston 11 Final - 5 innings
  @ San Jac Tournament
  Marion Military 16 East Mississippi 7 Final - 6 innings
  Wildcat Invitational @ Poplarville, MS
  Murray State 2 San Jacinto-South 6 Final
  @ Pasadena, Texas
  East Mississippi 7 Pearl River 14 Final
  Wildcat Invitational
Sat. 11 Cowley County 5 Ranger 9 Final
  Weatherford, TX @ Weatherford College
  Calhoun 0 Pearl River 4 Final
  Murray State 11 San Jacinto-South 25 Final - 5 innings
  @ Pasadena, Texas
  Methodist University JV 4 Southeastern-Whiteville 11 Final
  Coffeyville 0 Carl Albert State 8 Final - 5 innings
  Lake-Sumter State 7 Pasco-Hernando State 6 Final
  Cowley County 2 Ranger 1 Final
  Weatherford, TX @ Weatherford, Tx
  Calhoun 9 East Mississippi 3 Final
  Wildcat Invitational @ Poplarville, MS
  Blinn 9 Murray State 5 Final
  San Jacinto College Softball Tournament @ Pasadena, Texas
  Methodist University JV 2 Southeastern-Whiteville 7 Final
  Southwest Tennessee 4 Coffeyville 2 Final
  @ Poteau Oklahoma
  Hesston 1 Garden City 6 Final
  Glendale * ^ 3 South Mountain 11 Final
  Scottsdale * 1 Central Arizona 2 Final - 8 innings
  Coolidge AZ
  GateWay (AZ) * ^ 0 Eastern Arizona 14
  Mesa * ^ 4 Chandler-Gilbert 1 Final
  Arizona Western * 8 Paradise Valley 1 Final
  Lake-Sumter State 2 Pasco-Hernando State 3 Final
  Marion Military 4 LSU Eunice 6 Final
  @ pear river community
  Northeast 5 North Platte 7 Final
  Hesston 3 Garden City 5 Final
  Glendale * ^ 6 South Mountain 8 Final
  Scottsdale * 2 Central Arizona 13 Final - 5 innings
  Coolidge AZ
  GateWay (AZ) * ^ 0 Eastern Arizona 10
  Mesa * ^ 14 Chandler-Gilbert 11 Final
  Arizona Western * 16 Paradise Valley 2 Final - 5 innings
  East Mississippi 5 LSU Eunice 13 Final - 6 innings
  Wildcat Invitational @ Poplarville, MS
  Northeast 7 North Platte 13 Final
  Marion Military 3 Pearl River 4 Final
  Lakeland   Mercyhurst North East   8:00 PM EST
  Scrimmage @ Cleveland State University
Sun. 12 Penn State Beaver   Lakeland   12:00 PM EST
  Scrimmage @ Youngstown State University
  Hesston 9 Pratt 6 Final - 8 innings
  Pratt, KS
  Ottawa University JV 12 Fort Scott 1 Final - 5 innings
  Cottey 11 North Arkansas 2 Final