2017-18 Baseball Schedule DI

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 25 Inter-squad Scrimmage #   Western Nebraska   5:00 PM EDT
  @ Cleveland Field
Sat. 26 Inter-squad Scrimmage #   Western Nebraska   4:00 PM EDT
  @ Cleveland Field
  Iowa Western # 1 Team USA 18U 5 Final
  @ University of Minnesota
Sun. 27 Iowa Western # 1 Team USA 18U 4 Final
  @ Target Field
  Inter-squad Scrimmage #   Western Nebraska   4:00 PM EDT
  @ Cleveland Field
 
September
Sat. 2 Pratt #   Pratt   2:00 PM EDT
  Parents Weekend
Sun. 3 Pratt #   Pratt   2:00 PM EDT
  Parents Weekend
Thu. 7 Fort Scott # 4 Southwestern 0 Final
  @ Warrensburg, MO
Fri. 8 North Central Texas   Hill College Rebels   5:00 PM EDT
  @ Weatherford
Sat. 9 Northeastern #   Colorado Christian University   TBA
  CCBC Essex #   Chesapeake   12:00 PM EDT
  Double Header
  Howard (TX)   Western Texas   2:00 PM EDT
  Snyder, TX
Sun. 10 Southwestern # 4 Iowa Western 11 Final
  JUCO Round Robin I
  North Iowa Area #   Fort Scott   1:00 PM EDT
  2017 Midwest JUCO Festival @ Warrensburg, Mo.
  Rend Lake #   North Iowa Area   3:00 PM EDT
  2017 Midwest JUCO Festival @ Warrensburg, Mo.
  Los Lunas   Trinidad State   3:00 PM EDT
  Colorado State University- Club #   Northeastern   4:00 PM EDT
  Rend Lake Community College #   Fort Scott   5:00 PM EDT
Thu. 14 Evangel University #   Fort Scott   3:00 PM EDT
  ABA Tournament   Trinidad State   7:00 PM EDT
  @ Albuquerque, NM
Fri. 15 Hutchinson #   TBA   TBA
  Jayhawk Conference Showcase @ Lawrence-Dumont Stadium, Wichita, KS
  Northeastern #   TBA   TBA
  @ Rapid City, SD
  Western Texas   Ranger   1:00 PM EDT
  Ranger, TX
  TBA   Trinidad State   2:00 PM EDT
  @ Albuquerque, NM
  Three Rivers #   College of the Ozarks   6:00 PM EDT
Sat. 16 TBA   Trinidad State   TBA
  @ Albuquerque, NM
  Northeastern #   TBA   TBA
  @ Rapid City, SD
  TBA #   Pratt   9:00 AM EDT
  @ Sophomore Showcase
  Seminole State (OK) # 7 Iowa Western 7 Final
  JUCO Round Robin Tournament I
  CCBC Dundalk #   Chesapeake   11:00 AM EDT
  Wye Mills, Md.
  Three Rivers #   Drury   12:00 PM EDT
  @ US Ballpark/Ozark, MO
  North Iowa Area #   Seminole State (OK)   12:45 PM EDT
  Iowa Western Juco Round Robin @ Council Bluffs, Iowa
  Clarendon   Western Texas   1:00 PM EDT
  Snyder, TX
  CCBC Dundalk #   Chesapeake   1:30 PM EDT
  Wye Mills, Md.
  Southwestern #   Bellevue University   2:00 PM EDT
  KJCCC Sophomore Showcase #   Fort Scott   4:00 PM EDT
  @ Wichita State University
Sun. 17 Northeastern #   TBA   TBA
  @ Rapid City, SD
  North Iowa Area #   Seminole State (OK)   12:15 PM EDT
  Iowa Western Juco Round Robin @ Council Bluffs, Iowa
  North Iowa Area # 2 Iowa Western 7 Final
  JUCO Round Robin Tournament I
Fri. 22 Hutchinson #   TBA   TBA
  Johnson County 3&2 Classic @ Lenexa, KS
  Western Texas   TBA   TBA
  Weatherford, TX @ JUCO All-Star Game
  North Central Texas   South All-stars   TBA
  All- Star weekend
  Holmes   Bishop State   1:30 PM EDT
  NBC Fall Juco Series/2017 Brawlin' in Nawlins benefit for Cole Catalano @ Wesley Barrow Stadium, 6500 Press Dr., New Orleans, La.
Sat. 23 Western Texas   TBA   TBA
  Weatherford, TX @ JUCO All-Star Game
  North Central Texas   East All-stars   TBA
  Treasure Coast All-Stars   Miami Dade   Cancelled
  Exhibition
  Sophomore Showcase #   Three Rivers   10:00 AM EDT
  @ UCM/ Warrensburg, MO
  Northeastern #   Bellevue University   1:00 PM EDT
Sun. 24 Three Rivers #   Columbia State   11:00 AM EDT
  @ Austin Peay/Clarksville, TN
  Bergen # 0 Chesapeake 0 Final
  Trinidad State   Adams State   3:00 PM EDT
  Rend Lake #   Three Rivers   4:00 PM EDT
  @ Austin Peay/Clarksville, TN
Tue. 26 McCook #   Western Nebraska   3:00 PM EDT
  Cleveland Field -- Scrimmage
Thu. 28 Baseball Academy Canada   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Fort Scott #   Evangel University   3:00 PM EDT
Fri. 29 Northeastern #   CSU-Pueblo   6:00 PM EDT
  Hutchinson #   Seminole State (OK)   7:00 PM EDT
  Fall Baseball @ Midwest City, OK
Sat. 30 CCBC Essex #   Chesapeake   TBA
  Double Header
  Western Texas   Ranger   1:00 PM EDT
  Abilene, TX @ Abilene Christian University
  Century #   Jefferson (MO)   1:30 PM EDT
  @ Springfield, Illinois
  Pro day #   Three Rivers   2:00 PM EDT
  Bellevue University # 3 Iowa Western 3 Final
  Celebration Academy (Orlando)   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Khaos/Bandits   Trinidad State   3:00 PM EDT
  Bellevue University # 6 Iowa Western 5 Final
  North Iowa Area #   Jefferson (MO)   5:30 PM EDT
  University of Illinois-Springfield Juco Classic @ At Springfield, Ill.
 
October
Sun. 1 Fort Scott #   TBA   TBA
  @ Oral Roberts University
  Khaos/Bandits   Trinidad State   3:00 PM EDT
Tue. 3 Fort Scott #   Washburn University   5:00 PM EDT
  Hutchinson #   Emporia State University   6:00 PM EDT
  Fall Baseball
Thu. 5 ASA Miami   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Fort Scott #   Missouri Southern State University   3:00 PM EDT
  Three Rivers #   Union University   4:00 PM EDT
Fri. 6 Three Rivers #   Central Baptist College   1:00 PM EDT
  Ranger   Western Texas   2:00 PM EDT
  Snyder, TX
  Merritt Island High School #   Eastern Florida State   6:00 PM EDT
Sat. 7 Pratt #   Baker University   2:00 PM EDT
  Southern Idaho #   Treasure Valley   2:00 PM EDT
  scrimmage
Sun. 8 Colorado State University Club   Northeastern   2:00 PM EDT
  Fort Scott #   Drury University   3:00 PM EDT
  Trinidad State   New Mexico Highlands   3:00 PM EDT
Tue. 10 Florida Institute of Technology #   Eastern Florida State   TBA
  Fort Scott #   Southwest Baptist University   3:30 PM EDT
Wed. 11 Hutchinson #   University of Central Oklahoma   TBA
  ASA Miami   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
Thu. 12 Elevate (Deltona)   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Pratt #   Pratt   5:00 PM EDT
  Fall World Series Game 1
  Sophomore Showcase   Trinidad State   7:00 PM EDT
  @ Phoenix, AZ
Fri. 13 Fort Scott #   TBA   TBA
  @ Wichita State University
  TBA #   Northeastern   TBA
  Western Texas   Clarendon   1:00 PM EDT
  Clarendon, TX
  Pratt #   Pratt   5:00 PM EDT
  Fall World Series Game 2
Sat. 14 TBA #   Northeastern   TBA
  Pratt #   Pratt   2:00 PM EDT
  Fall World Series Game 3
  Three Rivers #   Harding University   12:00 AM EDT
Sun. 15 TBA #   Northeastern   TBA
Tue. 17 Hutchinson #   Washburn University   TBA
Thu. 19 Williams Baptist #   Three Rivers   2:00 PM EDT
  ASA Miami   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Williams Baptist #   Three Rivers   4:00 PM EDT
  Premier Prospects #   Eastern Florida State   6:00 PM EDT
Fri. 20 Elevate (Deltona)   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
  Trinidad State   West Texas A&M   3:00 PM EDT
Sat. 21 Scorpions #   Eastern Florida State   1:00 PM EDT
  Premier Prospects (Atlanta)   Miami Dade   1:00 PM EDT
  Exhibition
Sun. 22 University of Nebraska - Kearney # 1 Iowa Western 5 Final
  University of Nebraska - Kearney # 0 Iowa Western 5 Final
Tue. 24 ASA Miami   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
Fri. 27 Western Texas   Howard (TX)   3:00 PM EDT
  Midland, TX @ Midland College
  Eastern Florida State #   Webber International   6:00 PM EDT
Sat. 28 Miami Dade   Sophomore All Star Weekend   TBA
  Exhibition
  Treasure Valley #   Southern Idaho   2:00 PM EDT
 
November
Wed. 1 ASA Miami   Miami Dade   3:00 PM EDT
  Exhibition
Thu. 2 Miami Dade   Nova Southeastern University   6:00 PM EDT
  Exhibition
Fri. 3 ASA Miami #   Broward   1:00 PM EDT
Sat. 4 ASA Miami #   Broward   11:00 AM EDT
  Martin County #   Eastern Florida State   1:00 PM EDT
Mon. 13 SCOUT DAY   Miami Dade   12:00 PM EST
  Exhibition
 
January
Tue. 16 Miami Dade #   St. Thomas University   6:00 PM EST
  Scrimmage
Fri. 19 IMG Academy #   Daytona State   1:00 PM EST
  Exhibition
  Cleveland State #   Lee University   2:00 PM EST
  Scrimmage
Sat. 20 Miami Dade #   Barry University   1:00 PM EST
  Scrimmage
Sun. 21 Webber #   Eastern Florida State   1:00 PM EST
  Bruce Bochy Field
Wed. 24 Abraham Baldwin #   Valdosta State University   4:00 PM EST
Thu. 25 Cowley County #   Newman University   2:00 PM EST
  scrimmage
Fri. 26 Indian River State 3 St. Petersburg 9 Final
  GateWay (AZ) 11 Colorado Northwestern 0 Final
  Northwest Florida State 14 Seminole State (FL) 2 Final
  Angelina 0 McLennan 10 Final - 5 innings
  Seven-inning game
  Wharton County 4 Coastal Bend 0 Final - 7 innings
  Scottsdale 14 El Paso 4 Final - 5 innings
  New Mexico Military 2 Pima 0 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Panola 6 Baton Rouge 3 Final
  St. Johns River State 9 Abraham Baldwin 3 Final - 7 innings
  Central Florida 5 Palm Beach State 0 Final
  Chattahoochee Valley 14 East Georgia State 9 Final
  South Florida State 6 Eastern Florida State 2 Final
  Bruce Bochy Field
  Brookhaven 2 Alvin 3 Final
  Bishop State #   University of Mobile   2:00 PM EST
  Scrimmage
  Lurleen B. Wallace 9 Chipola 11 Final
  Marianna, FL
  Arizona Western 5 Utah State Eastern 6 Final - 9 innings
  @ Henderson, NV
  Daytona State 3 Florida State Jacksonville 8 Final
  Hillsborough 2 Santa Fe 3 Final - 11 innings
  Thomas University JV 0 Andrew 10 Final - 5 innings
  Florence-Darlington Tech # 6 Francis Marion University 1 Final - 9 innings
  Sparrow Stadium
  New Mexico Military 3 Pima 4 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Scottsdale 5 El Paso 4 Final
  Pasco-Hernando State 7 Tallahassee 5 Final
  Walters State 12 USC Salkehatchie 5 Final
  Angelina 1 McLennan 13 Final - 6 innings
  Seven-inning game
  Wharton County 3 Paris 5 Final - 7 innings
  @ Beeville, TX
  Independence   Oklahoma Wesleyan Scrimmage (OKWU)   4:00 PM EST
  9-inning scrimmage
  St. Johns River State 17 Abraham Baldwin 2 Final - 7 innings
  Pensacola State 1 Miami Dade 13 Final
  Lake-Sumter State 6 Polk State 7 Final - 14 innings
  San Jacinto-North 8 Panola 3 Final
  @ Baton Rouge, La
  Brookhaven 3 Galveston 6 Final
  South Mountain 3 Salt Lake 5 Final
  @ DHS
  Yavapai 13 Colorado Northwestern 1 Final - 6 innings
  @ Henderson, NV
  Gulf Coast State 3 State College of Florida 17 Final
  Thomas University JV 3 Andrew 13 Final - 5 innings
  ASA Miami 1 Florida SouthWestern State 2 Final
  Fort Myers, FL
  Nuevo Laredo Tech 3 Laredo 6 Final
  GateWay (AZ) 6 New Mexico 10 Final
  @ Henderson, Nevada
  San Jacinto-North 18 Baton Rouge 6 Final
  Paris 6 Coastal Bend 8 Final - 7 innings
  South Mountain 9 Salt Lake 6 Final
  @ DHS
  Nuevo Laredo Tech 4 Laredo 9 Final - 7 innings
  Yavapai 20 Utah State Eastern 7 Final
  @ Henderson, NV
  Central Arizona 3 Southern Nevada 0 Final
  2018 Coyote Border Battle
Sat. 27 South Florida State 7 Pensacola State 2 Final
  @ St. Petersburg
  Coastal Bend 7 Paris 8 Final - 8 innings
  Miami Dade 6 Hillsborough 5 Final
  NY Yankees Community Field (1 Steinbrenner Drive, Tampa 33614)
  Northwest Florida State 7 Lake-Sumter State 9 Final - 7 innings
  Leesburg, FL
  Chattahoochee Valley 3 East Georgia State 12 Final - 8 innings
  Seminole State (FL) 1 Palm Beach State 3 Final - 7 innings
  Walters State 14 USC Salkehatchie 0 Final - 6 innings
  Central Florida 6 Indian River State 1 Final - 7 innings
  Wallace-Dothan 2 Chipola 4 Final
  Marianna, FL
  Yavapai 5 New Mexico 6 Final
  @ Henderson, NV
  Florence-Darlington Tech # 8 Coker College 2 Final - 9 innings
  Hartsville, SC
  Florida State Jacksonville 2 Daytona State 12 Final - 6 innings
  Gulf Coast State 10 State College of Florida 6 Final - 7 innings
  Double-Header
  Eastern Florida State 11 Polk State 10 Final - 11 innings
  Santa Fe 3 South Georgia State 2 Final - 7 innings
  Pasco-Hernando State 6 Tallahassee 13 Final
  Florida Memorial University 2 Broward 3 Final - 7 innings
  Gordon State #   Georgia College & State University   1:00 PM EST
  Scrimmage
  ASA Miami 0 Florida SouthWestern State 1 Final - 7 innings
  Fort Myers, FL (DH Game 1)
  Bacone College 0 Eastern Oklahoma State 11 Final - 5 innings
  Kansas City Kansas #   UCM   1:00 PM EST
  Scrimmage
  Scottsdale 10 El Paso 9 Final - 7 innings
  New Mexico Military 2 Pima 3 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Central Arizona 15 Utah State Eastern 8 Final - 9 innings
  Henderson NV @ Henderson, NV
  Lee University #   Cleveland State   2:00 PM EST
  Scrimmage
  Paris 1 Wharton County 7 Final - 7 innings
  @ Beeville, TX
  South Mountain 1 Salt Lake 2 Final
  @ DHS
  Arizona Western 13 Colorado Northwestern 0 Final - 5 innings
  @ Henderson, NV
  Chattahoochee Valley 4 East Georgia State 1 Final - 6 innings
  Walters State 9 USC Salkehatchie 0 Final
  Northwest Florida State 8 Lake-Sumter State 6 Final - 6 innings
  Leesburg, FL
  Pensacola State 12 St. Petersburg 3 Final - 7 innings
  Seminole State (FL) 0 Palm Beach State 1 Final - 8 innings
  Abraham Baldwin 6 St. Johns River State 5 Final - 7 innings
  Central Florida 7 Indian River State 11 Final - 7 innings
  ASA Miami 2 Florida SouthWestern State 3 Final
  Fort Myers, FL (DH Game 2)
  McCook 2 Seward County 14 Final
  Santa Fe 9 South Georgia State 2 Final - 7 innings
  Pasco-Hernando State 1 Tallahassee 4 Final - 7 innings
  New Mexico Military 4 Pima 8 Final
  West Campus Aztec Baseball Field
  Gulf Coast State 3 State College of Florida 10 Final - 7 innings
  Double-Header
  Florida Memorial University 2 Broward 4 Final - 7 innings
  Bacone College 0 Eastern Oklahoma State 11 Final - 5 innings
  GateWay (AZ) 11 Utah State Eastern 2 Final - 8 innings
  @ Henderson, NV
  Scottsdale 19 El Paso 5 Final - 6 innings
  Wharton County 3 Coastal Bend 1 Final - 7 innings
  South Mountain 7 Salt Lake 4 Final
  @ DHS
  Abraham Baldwin 1 St. Johns River State 5 Final - 7 innings
  Central Arizona 6 New Mexico 3 Final - 11 innings
  Henderson NV @ Henderson, NV
  Miami Dade 6 St. Petersburg 2 Final
  Yavapai 1 Southern Nevada 9 Final - 7 innings
  2018 Coyote Border Battle
  Arizona Western 3 Southern Nevada 10 Final
  2018 Coyote Border Battle
Sun. 28 Central Arizona 8 Colorado Northwestern 0 Final - 8 innings
  Henderson NV @ Henderson, NV
  Broward 14 Polk State 1 Final - 7 innings
  Roane State #   (Scrimmage) Lee University   1:00 PM EST
  Scrimmage
  GateWay (AZ) 9 Arizona Western 1 Final
  @ Henderson, NV
  Temple 3 Galveston 0 Final
  New Mexico 7 Southern Nevada 5 Final
  2018 Coyote Border Battle
  U. of Arizona Club 0 Cochise 10 Final - 7 innings
  Temple 2 Galveston 3 Final - 7 innings
  U. of Arizona Club 0 Cochise 14 Final - 7 innings
Mon. 29 Temple 7 Alvin 4 Final - 7 innings
  Central Florida 5 Hillsborough 4 Final
  McLennan 4 Angelina 1 Final - 7 innings
  Seven-inning game
  Temple 0 Alvin 3 Final - 7 innings
  South Florida State 4 Webber International University 5 Final - 11 innings
  McLennan 11 Angelina 0 Final - 7 innings
  Seven-inning game
Tue. 30 El Paso 4 Eastern Arizona 5 Final - 7 innings
  Warner University JV 5 Lake-Sumter State 8 Final
  Tallahassee 7 Santa Fe 8 Final
  State College of Florida 5 Pasco-Hernando State 0 Final
  Wallace-Dothan 11 Andrew 12 Final
  Polk State 2 Broward 10 Final
  Palm Beach State 9 Florida SouthWestern State 4 Final
  El Paso 2 Eastern Arizona 3 Final
  Colorado Northwestern 7 Phoenix 6 Final - 7 innings
  Colorado Northwestern 1 Phoenix 4 Final - 7 innings
  South Mountain 6 Chandler-Gilbert 7 Final
Wed. 31 Keiser University (JV) 0 Miami Dade 17 Final
  Thomas University JV 0 Florida State Jacksonville 2 Final
  TCS Post Grad 2 Cisco 19 Final - 7 innings
  Martin Methodist 8 Calhoun 18 Final - 5 innings
  Independence 22 Arkansas Baptist 13 Final
  One 9-inning game @ Arkansas Baptist
  Santa Fe 2 Abraham Baldwin 1 Final
  Pasco-Hernando State 7 Hillsborough 10 Final
  NY Yankees Community Field (1 Steinbrenner Drive, Tampa 33614)
  Mountain View 10 Angelina 7 Final
  Eastfield 9 Hill 19 Final
  Lurleen B. Wallace #   Auburn Montgomery University   3:30 PM EST
  Tallahassee 12 South Georgia State 6 Final
  Thomas University JV 5 Florida State Jacksonville 7 Final
  Northeast Texas 2 Weatherford 3 Final - 7 innings
  LaGrange College 2 Georgia Highlands 3 Final
  Lake-Sumter State 3 South Florida State 4 Final
  Seminole State (FL) 1 Eastern Florida State 2 Final
  Bruce Bochy Field
  Mountain View 0 Angelina 6 Final - 7 innings
  Northeast Texas 4 Weatherford 3 Final
  Colorado Northwestern 1 Chandler-Gilbert 11 Final - 8 innings
 
February
Thu. 1 Southwest Tennessee 10 LSU Eunice 20 Final - 7 innings
  West Georgia Tech 1 Central Alabama 2 Final - 8 innings
  Murray State 3 Hill 4 Final
  West Georgia Tech 2 Central Alabama 6 Final
  Scottsdale 14 Southern Idaho 4 Final
  @ Las Vegas, Nev.
  State College of Florida 9 Eastern Florida State 7 Final
  Bruce Bochy Field
  South Mountain 3 Phoenix 0 Final
  St. Johns River State 3 Gulf Coast State 2 Final
  Shelton State 3 Chipola 6 Final
Fri. 2 Andrew 4 Gulf Coast State 14 Final - 7 innings
  @ Panama City Fl
  USC Salkehatchie 5 East Georgia State 4 Final
  Enterprise State 1 Northwest Florida State 9 Final - 7 innings
  Max Bruner Classic
  Seminole State (FL) 13 Pasco-Hernando State 10 Final
  South Florida State 7 Central Florida 12 Final
  Shelton State 1 Walters State 12 Final - 7 innings
  Western Texas 2 Alvin 5 Final - 7 innings
  Alvin, TX
  Faulkner University JV 2 Bishop State 3 Final
  Ranger 6 North Lake 1 Final - 7 innings
  Irving, TX
  Marion Military 18 Coastal Alabama - Brewton